Redaktor Naczelny Stopklatki z Nagrodą Specjalną im. Jana Machulskiego

Nagrodę Specjalną im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego otrzymał Krzysztof Spór - dziennikarz filmowy, redaktor naczelny portalu STOPKLATKA.PL. Wyróżnienie to zostało wręczone na zakończenie 10. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego.

Organizatorzy o nagrodzie i laureacie

Nagroda im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego nie jest nagrodą regulaminową, nie przyznaje jej OFFOWA AKADEMIA FILMOWA, lecz komitet organizacyjny nagród. Do tej pory została przyznana tylko trzy razy - pierwszym jej laureatem był obecny patron - Jan Machulski.

Komitet organizacyjny jest dosyć oszczędny w jej przyznawaniu, nie chcemy z Nagrody za całokształt robić nagrody sezonowej, koniunkturalnej, podążającej za tendencjami, kontekstami i sezonowym zainteresowaniem kinem niezależnym. To nagroda za konsekwentne i niezwiązane z trendami wspieranie polskiego kina niezależnego na przestrzeni lat, a nie tylko w jednym modnych sezonie, w których kilka udanych debiutów powoduje, że w dobrym tonie jest "kochać kino niezależne". Jeśli w danym roku nie mamy komu przyznać Nagrody to jej po prostu nie przyznajemy. Postać Jana Machulskiego i jego wieloletnia działalność wspierająca młodych twórców, wyznacza nam w tym przypadku bardzo wysoką poprzeczkę. W roku 2011 uznaliśmy, że nadszedł czas by Nagrodę otrzymał Krzysztof Spór - od lat promujący na łamach popularnego portalu filmowego utalentowanych twórców niezależnych i wartościowe kino niszowe na równi z największymi produkcjami z Hollywood. /Organizatorzy/

Kilka słów od laureata

Czasami człowiek się nie spodziewa. Tak było ze mną, stąd przy odbiorze wyróżnienia stać mnie było na skromne, bardzo zdawkowe podziękowanie. A przecież uchodzę za gadułę (przynajmniej w niektórych kręgach :). Dziś przyszedł czas by napisać kilka słów.

Kino niezależne/offowe towarzyszy Stopklatce od niemal samego początku i faktem jest, że ten nurt jest mi szczególnie bliski. Kino tworzone przez amatorów lub przez twórców w warunkach dalekich od profesjonalnych (czyt. bez pieniędzy/lub marnych) wygląda obecnie inaczej niż w czasach wczesnych Matwiejczyków czy Bodo Koxa. Dziś szczególnie cenię filmy, które bez wsparcia znaczących instytucji potrafią mnie oczarować. To dobrze, że ciągle takie powstają, że rodzą się utalentowani twórcy, radzący sobie z przeciwnościami losu. Cieszy mnie, gdy film nakręcony w grupie przyjaciół, w jednym pomieszczeniu nie ustępuje w niczym obrazowi nagrodzonemu europejskim Oscarem. Studenci szkół filmowych i amatorzy tworzą dziś wspólnie kino niezależne i tak naprawdę od ich talentu i wyniku pracy wszystko zależy. Obserwuję działania obu grup i tak samo mocno im kibicuję. Nieustannie...

Dziękuję za nagrodę i pozdrawiam
Krzysztof Spór
Redaktor Naczelny
www.stopklatka.pl